آیا گرفتن وام ۹۶۰ میلیون تومانی مسکن واقعا به صرفه است؟

بانک مسکن
264 بازدید
بدون دیدگاه

آیا گرفتن وام ۹۶۰ میلیون تومانی مسکن واقعا به صرفه است؟ آیا وام ۹۶۰ میلیونی مسکن به صرفه است؟ اگر قصد خرید خانه دارید، اما نمی‌دانید گرفتن وام ۹۶۰ میلیونی مسکن با سود وامی که بالا رفته ارزش گرفتن دارد، یا اقساط وام مسکن چقدر است و اصلا توان پرداختش را دارید یا نه، حتما این مطلب الوبانک را بخوانید.

::شرح این خبر را در ادامه بخوانید::

آیا گرفتن وام ۹۶۰ میلیون تومانی مسکن واقعا به صرفه است؟

آیا وام ۹۶۰ میلیونی مسکن به صرفه است؟

اگر قصد خرید خانه دارید، اما نمی‌دانید گرفتن وام ۹۶۰ میلیونی مسکن با سود وامی که بالا رفته ارزش گرفتن دارد، یا اقساط وام مسکن چقدر است و اصلا توان پرداختش را دارید یا نه، حتما این مطلب الوبانک را بخوانید.

سود این وام چقدر است؟

تا سال گذشته، متقاضیان وام بانک مسکن این تسهیلات را با سود ۱۷/۵ درصد از بانک می‌گرفتند، اما بعد از افزایش مبلغ این وام به ۹۶۰ میلیون تومان، سود آن هم به ۲۲/۵ درصد افزایش پیدا کرده است. یعنی با گرفتن وام، علاوه بر اصل مبلغ، باید حدود یک میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان هم سود به بانک پرداخت کنید. احتمالا شما هم با یک حساب‌وکتاب به این نتیجه می‌رسید که چرا باید بابت دریافت وامی که ۹۶۰ میلیون تومان است و تازه برای دریافتش باید حدود ۱۹۰ میلیون تومان هم اوراق حق تقدم بانک مسکن بخرید، ۱/۶ میلیارد تومان سود بدهید. اما کافی است نگاهی به بازار مسکن بیندازید: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۲ – یعنی ظرف مدت ۷سال – قیمت خانه در تهران و بیشتر شهرهای بزرگ ۲۰ تا ۲۵ برابر افزایش پیدا کرده است. پس گرفتن وامی که زمان بازپرداختش ۱۲ساله است و طی این مدت زمانی دو برابر مبلغ وام از شما سود می‌گیرد، حتما ارزش دارد و نباید در گرفتنش تعلل کرد.

چرا بانک ها وام مسکن نمی دهند؟

نرخ و قیمت هر برگ اوراق وام مسکن

برای اقساط وام بانک مسکن با اوراق قرضه باید چقدر بپردازیم؟

بزرگ‌ترین مشکل برای گرفتن وام ۹۶۰ میلیون تومانی مسکن، توان بازپرداخت اقساط وام برای متقاضی گرفتن آن است. وقتی حداقل حقوق یک کارگر و کارمند دولت امسال ۸ میلیون تومان است، توان پرداخت اقساط وام خرید مسکن مهمترین مساله است. متقاضیان وام مسکن باید توان پرداخت ماهانه ۱۶ میلیون تومان برای وام مسکن و ۴/۵ میلیون تومان برای وام جعاله را داشته باشند. یعنی مبلغ هر قسط وام مسکن ۹۶۰ میلیونی برای یک ماه حدود ۲۰ میلیون و ۵۰۰هزار تومان تومان خواهد بود.  برای پرداخت این مبلغ یا زن‌ و شوهر باید هر دو شاغل باشند، یا یکی از زوجین درآمدی بیشتر از ۳۰ میلیون تومان در ماه داشته باشد. اما اگر درآمد ماهانه‌تان کمتر از این مبلغ است، گرفتن این وام تصمیم عاقلانه‌ای نیست، چون فشار اقتصادی خیلی زیادی به‌تان وارد خواهد کرد. اما می‌توانید تا آنجایی که توان پرداخت اقساط دارید از این وام استفاده کنید.

یه سال بخور نون و تره…

زمان بازپرداخت و تعداد اقساط وام ۹۶۰ میلیونی مسکن ۱۲سال طول می‌کشد. یعنی بعد از گرفتن این وام باید ۱۴۴ قسط ماهانه برای تسویه این تسهیلات بپردازید. برای بازپرداخت وام ۸۰۰ میلیونی خرید مسکن هر ماه ۱۶ میلیون تومان و در صورتی که وام جعاله ۱۶۰ میلیونی را هم بگیرید، ۴/۵ میلیون تومان دیگر هم به قسط ماهانه‌تان اضافه می‌شود. یعنی برای وام ۹۶۰ میلیونی هر ماه ۲۰ میلیون و ۵۰۰هزار تومان می‌پردازید.

نکته طلایی در بازپرداخت اقساط این است: ممکن است در یکی دو سال اول، پرداخت اقساط وام مسکن برای وام‌گیرنده سخت باشد. اما از سال سوم با افزایش حقوق سالانه و تورم ۴۰درصدی سالانه که باعث بالا رفتن همه قیمت‌ها و طبعا دستمزد هم می‌شود، فشار پرداخت اقساط وام مسکن کمتر خواهد شد. تجربه تمام کسانی که وام بانک مسکن گرفته‌اند همین است: پرداخت اقساط در سال‌های اول سخت است، اما به مرور از فشار آن کاسته می‌شود. خودمانی‌اش یعنی اینکه شاید پرداخت ماهی ۲۰ میلیون قسط در سال ۱۴۰۲ خیلی سنگین باشد، اما پرداخت همین مبلغ در سال ۱۴۰۷ شاید کمتر از ۳۰درصد حقوق دریافتی‌تان باشد. در یکی دو سال اول کیفیت زندگی شما افت می‌کند ولی بعدها ثمره آن را با رفاه نسبی و آرامش فکر خواهید چشید.

هزینه اوراق مسکن چقدر می‌شود؟

فراموش نکنید گرفتن وام ۹۶۰ میلیونی مسکن برای همه امکان‌پذیر است. اگر مجرد باشید، ۴۰۰میلیون به‌تان می‌دهند و زوج‌ها و مجردهای شهرهای بزرگ به جز تهران هم مبالغ دیگری می‌گیرند که همه‌شان را در مطلب «وام خرید مسکن با اوراق» در سایت رده توضیح داده‌ایم و می‌توانید تعداد اوراق حق تقدم برای هر کدام از متقاضیان وام مسکن را اینجا ببینید. اما عجالتا بگوییم برای وام ۸۰۰ میلیونی مسکن ۱۶۰۰ اوراق و برای گرفتن وام جعاله ۱۶۰ میلیونی هم ۳۲۰ اوراق حق تقدم مسکن نیاز دارید. مبلغ اوراق هم به قیمت روز محاسبه می‌شود که در لحظه نوشتن این گزارش حدود ۱۰۰هزار تومان است. پس برای گرفتن وام ۹۶۰ میلیونی مسکن، باید ۱۹۰ میلیون تومان بابت اوراق حق تقدم مسکن پرداخت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , ,

سایتهای پیشنهادی به شما:

مطالب پیشنهادات به شما:
این مقاله را دوست دارید؟ با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید